Abey Barazza Select 100 Right Hand Single Bowl Topmount Sink with Drainer - Stainless Steel - 1ISX100R
Italian Designed and Manufactured, this modern sink is made from commercial quality...
$478
Italian Designed and Manufactured, this modern sink is made from commercial quality thick 304 Stainless Steel. With a minimal radius, the sink is characterised by its unusual texture with circular patterns.
| Application Location | Kitchen |
| Bowls Number | 1 |
| Brand Name | Abey |
| Grade Of Material | 304 Stainless Steel |
| Has Overflow | Yes |
| Holes Number | 1 |
| Installation Type | Topmount/Inset |
| Overall Depth | 195 mm |
| Overall Length | 1000 mm |
| Overall Width | 1000 mm |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Type | Kitchen Sinks |
| Style | Modern |
| Warranty Years | 25 years |
| Bowl Width | 400 mm |
| Bown Height | 500 mm |
| Drain Position | Rear |
| Min Cabinet Size | 1050 mm |
| Waste Outlet Dimensions | 90. mm (W) × 090 mm (H) |
Specification Sheet
View PDFSKU:1ISX100R
Enter postcode to check stock availability and delivery time
Warranty
Manufacturer backed
Italian Designed and Manufactured, this modern sink is made from commercial quality...
$478