Abey SCHOCK Horizont Topmount Double Bowl Sink 1TH - Stone - N200S
The Abey SCHOCK Horizont Double Bowl Sink Schock sinkware has taken Europe...
$1,238
The Abey SCHOCK Horizont Double Bowl Sink
Schock sinkware has taken Europe by storm. With stunning crisp lines and a silky smooth finish, the quality German engineered sinkware has been created using state-of-the-art composite Nanogranite® materials. It offers exceptional strength and durability, stain resistant and inert, antibacterial properties.
Features:
| Application Location | Kitchen |
| Bowls Number | 2 |
| Brand Name | Abey |
| Has Overflow | Yes |
| Holes Number | 1 |
| Installation Type | Topmount/Inset |
| Overall Depth | 195 mm |
| Overall Length | 860 mm |
| Overall Width | 860 mm |
| Product Material | Granite Composite |
| Product Type | Kitchen Sinks |
| Style | Modern |
| Warranty Years | 25 years |
| 2nd Bowl Depth | 195 mm |
| 2nd Bowl Height | 387 mm |
| 2nd Bowl Width | 380 mm |
| Bowl Depth | 195 mm |
| Bowl Width | 380 mm |
| Bown Height | 387 mm |
| Drain Position | Center |
| Min Cabinet Size | 900 mm |
| Waste Outlet Dimensions | 90. mm (W) × 090 mm (H) |
| Weight | 20.0000 |
Specification Sheet
View PDFSKU:N200S
Enter postcode to check stock availability and delivery time
Warranty
Manufacturer backed
The Abey SCHOCK Horizont Double Bowl Sink Schock sinkware has taken Europe...
$1,238