Cassa Design Rec Slimline 1700mm Acrylic Freestanding Bath Includes Overflow - Matte White - BT-RE1700M
The Cassa Design Rec Slimline 1700mm Acrylic Freestanding Bath is a stunning...
$1,573
The Cassa Design Rec Slimline 1700mm Acrylic Freestanding Bath is a stunning bathtub that will add a touch of modern elegance to any bathroom. This uniquely shaped bathtub features a super slim edge design that exudes sophistication and style. The bathtub is available in both matte and gloss finishes, making it easy to choose the perfect style for your bathroom.
Crafted with high-quality Lucite materials, this freestanding bath is built to last. The non-porous, blemish-resistant, and easy-to-maintain sanitary grade acrylic material ensures that your bathtub stays in pristine condition for years to come.
| Application Location | Bathroom |
| Brand Name | Cassa Design |
| Capacity Volume | 180.0 |
| Has Overflow | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Overall Depth | 590 mm |
| Overall Length | 1700 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Product Material | Acrylic |
| Product Type | Freestanding Baths |
| Shape | Rectangular |
| Product Colours Finishes | Matte White |
| Weight | 140.0000 |
Specification Sheet
View PDFSKU:BT-RE1700M
Enter postcode to check stock availability and delivery time
Warranty
Manufacturer backed
The Cassa Design Rec Slimline 1700mm Acrylic Freestanding Bath is a stunning...
$1,573