Oliveri Sonetto Sink SN1022
The Oliveri Sonetto Sink SN1022 Inset sink. Crafted like a hidden treasure....
$1,099
The Oliveri Sonetto Sink SN1022
Inset sink. Crafted like a hidden treasure. Surely this seamless designer look will add a touch of luxury to your kitchen renovation ideas. The low profile stainless steel creates a streamlined look that integrates with the most modern kitchen appliances.
Oliveri Sonetto designer look without the price tag.
EAN 9324974007638
Features:
Included accessories:
Oliveri provide a lifetime manufacturer's warranty on all sinks.
| Bowls Number | 1 |
| Brand Name | Oliveri |
| Grade Of Material | 304 Stainless Steel |
| Holes Number | 1 |
| Installation Type | Topmount/Inset |
| Overall Depth | 205 mm |
| Overall Length | 1035 mm |
| Overall Width | 510 mm |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Type | Kitchen Sinks |
| Style | Modern |
| Warranty Years | 99 years |
| Bowl Depth | 205 mm |
| Bowl Width | 405 mm |
| Bown Height | 470 mm |
| Drain Position | Rear |
| Min Cabinet Size | 1100 mm |
| Waste Outlet Dimensions | 90. mm (W) × 090 mm (H) |
| Weight | 10.0000 |
Specification Sheet
View PDFSKU:SN1022
Enter postcode to check stock availability and delivery time
Warranty
Manufacturer backed
The Oliveri Sonetto Sink SN1022 Inset sink. Crafted like a hidden treasure....
$1,099