Victoria + Albert Seros 1650 Freestanding Bath - Matte White - SE1M-N-SM-NO
The Seros 1650 bath is a beautiful centrepiece for the bathroom, with...
$6,325
The Seros 1650 bath is a beautiful centrepiece for the bathroom, with sculptured line work flowing around the tub. Ergonomically designed, the sweeping chamfered rim of the bath creates a cradle for the bather, gently supporting the neck. The internal shape is moulded for comfort, encouraging a longer soak. Also available in a larger size, Seros 1800.
Features:
| Application Location | Bathroom |
| Brand Name | Victoria + Albert |
| Capacity Volume | 348.0 |
| Installation Type | Freestanding |
| Overall Depth | 599 mm |
| Overall Length | 1647 mm |
| Overall Width | 763 mm |
| Product Material | Stone Composite |
| Product Type | Baths, Freestanding Baths |
| Shape | Oval |
| Warranty Years | 25 years |
Specification Sheet
View PDFSKU:SE1M-N-SM-NO
Enter postcode to check stock availability and delivery time
Warranty
Manufacturer backed
The Seros 1650 bath is a beautiful centrepiece for the bathroom, with...
$6,325