Cassa Design Rec Slimline 1500mm Acrylic Freestanding Bath Includes Overflow - Gloss White - BT-RE1500
The Cassa Design Rec Slimline 1500mm Acrylic Freestanding Bath, a perfect blend...
$1,356
The Cassa Design Rec Slimline 1500mm Acrylic Freestanding Bath, a perfect blend of style and functionality that will enhance the overall look of your bathroom. This bathtub is designed with a unique shape and super slim edge that will bring a modern and sophisticated touch to any bathroom decor. The bathtub is available in both gloss and matte finishes, making it easy to choose the perfect style for your space.
Crafted with high-quality Lucite materials, this freestanding bath is built to last. The non-porous, blemish-resistant, and easy-to-maintain sanitary grade acrylic material ensures that your bathtub stays in pristine condition for years to come.
The Cassa Design Rec Slimline 1500mm Acrylic Freestanding Bath is not only stylish but also functional.
| Application Location | Bathroom |
| Brand Name | Cassa Design |
| Capacity Volume | 170.0 |
| Has Overflow | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Overall Depth | 580 mm |
| Overall Length | 1500 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Product Material | Acrylic |
| Product Type | Baths, Freestanding Baths |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 140.0000 |
Specification Sheet
View PDFSKU:BT-RE1500
Enter postcode to check stock availability and delivery time
Warranty
Manufacturer backed
The Cassa Design Rec Slimline 1500mm Acrylic Freestanding Bath, a perfect blend...
$1,356