Shaws Inset 600 Sink - SCIN595WH
The Shaws Inset 600 Sink The Shaws Inset 600 sink is perfectly...
$1,629
The Shaws Inset 600 Sink
The Shaws Inset 600 sink is perfectly suited for vegetable preparation and general use on island or peninsular benches. The classic styling is suited to both traditional and modern kitchens and can be either inset or undermounted.
All Shaws sinks are manufactured using the same process from the past 120 years. Each sink is twice glazed for both heat and impact resistance and will stand the test of time. The durable finish is resistant to cracking, chipping, staining and eliminates odours and bacteria.
Features
Product Specifications
| Bowls Number | 1 |
| Brand Name | Shaws |
| Has Overflow | Yes |
| Holes Number | 0 |
| Installation Type | Undermount |
| Overall Depth | 255 mm |
| Overall Length | 595 mm |
| Overall Width | 460 mm |
| Product Material | Fireclay |
| Product Type | Kitchen Sinks, Butler Sinks |
| Style | Traditional |
| Warranty Years | 25 years |
| Bowl Depth | 227 mm |
| Bowl Width | 390 mm |
| Bown Height | 525 mm |
| Drain Position | Center |
| Min Cabinet Size | 650 mm |
| Waste Outlet Dimensions | 90. mm (W) × 090 mm (H) |
| Weight | 50.0000 |
Specification Sheet
View PDFSKU:SCIN595WH
Enter postcode to check stock availability and delivery time
Warranty
Manufacturer backed
The Shaws Inset 600 Sink The Shaws Inset 600 sink is perfectly...
$1,629